Nahý počítač

15. září 2011 v 4:44 | autor: Iksí |  Články o IT
Před mnoha lety (asi v roce 1999) spustil Microsoft kampaň: Nekupujte nahý počítač. Jako nahý počítač přitom Microsoft označoval počítač bez operačního systému.

Je ovšem počítač bez operačního systému skutečně nahý? Podle mě se Microsoftu tohle přirovnání vůbec nepovedlo.


Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že operační systém je software, který řídí chod počítače, umožňuje nám pracovat s hardwarem. Počítač bez operačního systému (podle Microsoftu nahý počítač) sice používat lze, ale pro běžného uživatele je v podstatě nepoužitelný (využití by snad mohl nalézt jako dekorace nebo závaží). Nahý člověk ovšem většinou funguje docela normálně a občas se u toho i dobře baví.

Podle Microsoftu by tedy operační systém měl zřejmě představovat jakési virtuální oblečení. Šaty dokážou sice nahotu skrýt, ale neřeknou svému nositeli, co má dělat. Jen kvůli tomu, že si na sebe oblečete smoking, se z ničeho nic nenaučíte chovat ve společnosti. Ale když do počítače nainstalujete operační systém, umí toho najednou poměrně dost.

Přirovnání k oblečení by se v počítačovém světě dalo spíše použít pro grafické prostředí nebo motivy vzhledu. Mnozí přece programy často posuzují především podle toho, jak vypadají, a nezajímá je až tolik, kolik toho umí. Občas i lidi hodnotíme podle toho, jak jsou oblečení. Je to ovšem hodnocení povrchní, které o lidech moc neříká. Na první pohled si u někoho na základě oblečení můžete říct, že to je podivín. Pak se ale s tím dotyčným dáte do řeči a zjistíte, že si s ním výborně rozumíte. S programy je to podobné. Některé jsou oblečené do krásného a často i drahého kabátu, ale mnoho toho neumí nebo i umí, ale může se s nimi pracovat příšerně. Jiné, přestože vypadají celkem obyčejně, mohou mít spoustu zajímavých funkcí a práce s nimi vás může bavit.

Kvalitní grafické prostředí je sice součástí moderních uživatelsky přívětivých operačních systémů, ale grafické prostředí není operačním systémem. Operační systém přece může fungovat i bez grafického prostředí, stejně jako člověk může žít bez oblečení.

Říkat tedy o počítači bez operačního systému, že je nahý, asi nebude zrovna výstižné.

Jak jinak by se ale takový počítač dal označit?

Často se o operačním systému mluví také jako o mozku nebo duši počítače. Přirovnání operačního systému k duši mi připadá příliš troufalé - počítač není živý tvor. Oproti tomu srovnání s mozkem není tak zcela od věci.
Mozek je orgán hodně složitý a stále se o něm neví všechno. Ale mezi jeho základní funkce patří: řízení organismu; příjem, zpracování a vyhodnocování podnětů a reakce na ně; myšlení; paměť.

Tím, co zpracovává v počítači nejrůznější informace a následně vykonává operace, je procesor. Paměť by se dala rozdělit na krátkodobou - operační paměť (RAM) a dlouhodobou - disk (HDD, SSD). Myšlení se počítače ještě nenaučily a zbývá tedy řídící funkce a tu má na starost právě operační systém.

Možná by se tedy počítač bez operačního systému mohl označit jako "počítač bez části mozku". Sice to není pojmenování marketingově příliš zajímavé, ale snad poněkud lépe vystihuje podstatu věci.

Kampaň Microsoftu: Nekupujte nahý počítač, měla za cíl přesvědčit uživatele, aby si do počítačů bez operačního systému neinstalovali nelegálně získaný operační systém a kupovali si počítače s předinstalovanými Windows. Kampaň ovšem mohla působit dojmem, že operační systém rovná se Windows, což samozřejmě nebyla pravda, protože už i tehdy bylo možné používat jiné operační systémy.

Ten, kdo chce používat placený operační systém, nechť za něj jeho tvůrci zaplatí, pokud si ale uživatel nainstaluje operační systém, který je zcela legálně zdarma, je to jen jeho věc.

Počítač bez operačního systému není nahý, ale nechává svému majiteli volnost, aby se rozhodl, jaký operační systém ve svém počítači použije.


Mohlo by se vám líbit:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. září 2011 v 8:13 | Reagovat

Mně se naopak zdá přirovnat to k duši dobré.

Bych řekla, že to, co člověk vidí navenek, je oblečení, to, co je uvnitř bedny jsou vnitřnosti a software že je duše a smysly stroje.

2 Iksí Iksí | Web | 15. září 2011 v 10:48 | Reagovat

[1]: Děkuji za názor.

To přirovnání k duši není úplně špatné, ale neřekla bych o stroji, že má duši.

O fungování mozku se toho zatím moc neví. Součástí mozku není jen hardware v podobě orgánu, ale i software, který všechno řídí. Tomu softwaru by možná někdo mohl říkat duše, ale já bych duši chápala spíše jako něco díky čemu cítíme pocity, myslíme... Tedy duši bych brala spíše jako naši psychiku. Ale počítač nemá pocity, nemyslí.
Operační systém bych chápala spíše jako tu část mozku, která dává pokyny orgánům a vzájemně je koordinuje.

K těm smyslům: zrak - oči - kamera; sluch - uši - mikrofon...

3 Bonbón Bonbón | E-mail | Web | 21. září 2011 v 17:36 | Reagovat

Zajímavý článek...

4 lace wedding gowns lace wedding gowns | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:19 | Reagovat

Q. What sort of star is dangerous?
http://www.carweddingdress.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.