Tichý Apple IT mele

24. září 2011 v 22:54 | autor: Iksí |  Články o IT
Když o někom řekneme: "Tichá voda břehy mele," myslíme tím, že nás dokázal svými výsledky překvapit někdo nenápadný, od koho jsme to nečekali. Ve světě informačních technologií se na přelomu 20. a 21. století stala takovou tichou, často podceňovanou a celkem nenápadnou vodou společnost Apple.

Dnes je Apple silná a prosperující firma a přirovnání k tiché vodě může působit zvláštně. Ale stačilo docela málo a všechno mohlo být úplně jinak. Apple už nemusel pěkných pár let ani existovat.


Společnost Apple založil Steve Jobs v roce 1976 - čtyři roky potom, co se po prvním semestru rozhodl skončit s vysokou školou. Firma sídlila v garáži a na to, že se z Jobse během pár let stane milionář, by si asi vsadil málokdo.

Applu se dařilo, ale příchod nového manažera Johna Sculleyho, kterého si dovedl sám Steve Jobs, znamenal obrat k horšímu. V roce 1985 představenstvo firmy dalo přednost Sculleymu před Jobsem a Jobs z Applu odchází. Jenže bez Jobse začaly Applu těžké časy. Firma se dokonce potácela téměř na hranici bankrotu.

Obrázek 1: iMac G3 v barvě Bondi Blue,
zdroj: Apple Inc.
Když se v roce 1997 Steve Jobs do Applu vrací, mnozí už firmě v podstatě nedávají naději. Ale Jobs udělá tvrdá opatření, začne s vývojem nového operačního systému Mac OS X, ale především Apple v roce 1998 přichází se zcela originálním počítačem iMac G3.

Sama si vzpomínám, když jsem poprvé v obchodě s počítači uviděla na vlastní oči iMac G3. Nešel přehlédnout. Byl jiný. iMac G3 totiž nebyl taková ta šedá krabice jako ostatní počítače v té době, ale doslova k sobě přitahoval pozornost svým barevným pojetím.

iMac G3 se stal nesmírně populárním nejen díky designu, ale také díky zajímavým technickým parametrům. Tenhle jedinečný počítač znamenal v historii Applu zcela zásadní zlom. Díky iMacu G3 se Apple odrazil ode dna a začal znovu vydělávat.

Dalším důležitým okamžikem pro společnost Apple bylo v roce 2001 uvedení iPodu spolu s aplikací iTunes. iPod - krabička, která uměla přehrávat hudbu. Takových tady už ale přece bylo hodně. Reakce na iPod byly smíšené. Nebylo zrovna málo těch, kteří předpokládali, že iPod se brzy přestane vyrábět. Jenže opak se stal pravdou.

Představení iPhonu v roce 2007 znamenalo revoluci na poli mobilních telefonů. Dotykový mobil se stal hitem a výrobci na novou situaci museli zareagovat. Dotykových telefonů najednou bylo všude plno a dnes už skoro úplně vytlačily klasické mobily. Postupem času klesá i cena dotykových mobilních telefonů. Ale iPhone si cenu stále drží docela vysoko. Kvůli tomu, aby měli nový model iPhonu co nejdřív, jsou mnozí ještě pořád ochotní stát ve frontách nebo využívají nabídky některých obchodníků rezervovat si nový iPhone týdny dopředu. iPhone se zkrátka stal legendou.

Další novinka ze světa nakousnutého jablka přišla v roce 2010 a dostala jméno iPad. Představení tabletu od Applu se tehdy očekávalo a Apple opět nezklamal. iPadu se podařilo rozhýbat a ovládnout trh tabletů.

Mac + Mac OS X, iPod, iPhone, iPad všechny je spojuje jedno: funkčnost, jednoduchost a skvělý design. Skoro by se hodilo použít známou větu: "Jednoduše geniální, geniálně jednoduché."
Obrázek 2: iPhone 4,
zdroj: Apple Inc.

Málokdo mohl na konci 90. let minulého století předpokládat, že značka Apple promluví i do vývoje a trhu hudebních přehrávačů nebo mobilních telefonů. Mnozí iPodu, ale i iPhonu a iPadu nedávali budoucnost. Spletli se. Dnes je to Apple, kdo ve světě IT udává v mnoha oblastech směr.

Velká poklona přitom patří hlavně Stevu Jobsovi.

Video: Historie výrobků společnosti Apple (1976 - 2010), zdroj: Youtube


Mohlo by se vám líbit:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gurmánky Gurmánky | E-mail | Web | 25. září 2011 v 7:57 | Reagovat

moc pekny vzhled na blogu ..jednoduchy a pekny :)

2 lolo lolo | 16. června 2012 v 0:27 | Reagovat

:-D

3 Moncler Jackets Moncler Jackets | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 3:14 | Reagovat

Accept what was and what is, and you’ll have more positive energy to pursue what will be.

4 Tiffany & Co Outlet Tiffany & Co Outlet | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 3:16 | Reagovat

It’s better to be alone than to be with someone you’re not happy to be with.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.