Jak vyhledávat na Google efektivně

8. října 2011 v 18:18 | autor: Iksí |  IT tipy a návody

aneb o pokročilém vyhledávání, operátorech a funkcích, které možná ještě neznáte

Na Google přece umíme hledat všichni! Předpokládám, že právě něco v tomto smyslu vás při přečtení nadpisu napadlo. Ale občas se stane, že najdeme něco úplně jiného, než potřebujeme. Takové hledání nás většinou pouze obírá o čas, který bychom mohli využít jinak. Přitom si často čas strávený hledáním můžeme zkrátit pomocí rozšířeného vyhledávání, operátorů a funkcí.

Formulář pro rozšířené vyhledávání

Mnozí jste si určitě všimli možnosti rozšířeného vyhledávání (vpravo pod polem pro základní vyhledávání - viz obrázek 1). Po rozkliknutí se zobrazí formulář, jehož vyplněním lze docílit přesnějších výsledků vyhledávání než pouhým zadáním hledaného slovo do základního vyhledávače.


Obrázek 1: Přístup k formuláři pro rozšířené vyhledávání

Jednoduchý příklad rozšířeného vyhledávání: Hledáme stránky, na kterých bude slovo grafika a alespoň jedno ze slov bitmapová nebo vektorová.
Řešení: Do pole: "všechna slova" napíšeme grafika a do pole: "jedno nebo několik z těchto slov" zapíšeme bitmapová, vektorová (viz obrázek 2).


Obrázek 2: Vyplňování formuláře pro rozšířené vyhledávání

Obdobně by se dalo pokračovat s příklady pro další pole formuláře.

Vyplnit formulář pro rozšířené vyhledávání není těžké. Při zapisování slov do formuláře si můžete všimnout, že v horním řádku se uvádí zapisovaná slova, ale před slovem vektorová je zapsán operátor OR (viz obrázek 2). Tento a ještě mnohem více operátorů lze použít i při vyhledávání pomocí základního vyhledávacího boxu.

Pokud bychom na stránce www.google.cz napsali do pole pro základní vyhledávání: grafika bitmapová OR vektorová, dostali bychom stejné výsledky jako při vyplnění formuláře pro rozšířené vyhledávání.

Operátory a funkce

V následujícím textu uvedu přehled operátorů a užitečných funkcí, pomocí kterých můžete rychle najít, co potřebujete bez vyplňování formuláře pro rozšířené hledání.

Pro běžné užití

1. "+", "AND" "-", "OR", "|"
Tyto operátory patří k těm nejznámějším. "+" a "AND" znamená, že dané slovo se na stránce vyskytovat musí a "-" naopak, že se nějaké jiné slovo na stránce vyskytovat nesmí.
Můžeme tedy hledat malíře obrazů, ale nikoliv malíře pokojů, proto zadáme:
malíř +obrazů -pokojů

Význam operátoru "OR" byl už nastíněn výše. Znamená nebo, tzn. na stránce se musí vyskytovat alespoň jedno z hledaných slov. Namísto OR můžete též napsat znak I (svislá čára).
Příklad: Pokud budeme hledat stránku, na které se vyskytuje slovo hodinky a/nebo budíky, zadáme:
hodinky OR budíky
nebo
hodinky | budíky

Pozor! Operátory "OR" a "AND" se musí zapisovat velkými písmeny (u ostatních operátorů je to jedno). Když namísto OR napíšete or, vyhledávač or nebude chápat jako logický operátor OR, ale bude hledat stránku, na které se bude vyskytovat slovo or. O tomto se můžete snadno přesvědčit, když do pole pro základní vyhledávání napíšete: hodinky or budíky a kliknete na rozšířené vyhledávání. Vámi zadaná vyhledávaná slova Google pochopil tak, že hledáte stránku, na které budou všechna slova - hodinky i or i budíky (viz obrázek 3).


Obrázek 3: Špatné zadání operátoru OR (zadání or namísto operátoru OR)

Oproti tomu, když napíšete: hodinky OR budíky a dáte rozšířené vyhledávání, vidíte ve formuláři, že Google hledá stránku na které je slovo hodinky a/nebo budíky (viz obrázek 4).

Obrázek 4: Správné zadání operátoru OR

2. "~"
Pomocí vlnovky najdeme stránky, na kterých je použito hledané slovo nebo slovo se stejným významem. V případě obrazu bychom zadali:
~obraz
a vygooglili bychom například i stránky, na kterých je slovo malba.

3. uvozovky
Občas se stane, že hledáme přesnou frázi. V takovém případě není nic jednoduššího než použití uvozovek. Do Google bychom např. napsali:
"Mgr. Jan Novák"

4. ".."
Operátor ".." použijeme, pokud hledáme nějaké rozpětí velikostní, cenové nebo jiné.
Řekněme, že sháníme externí 2,5" disk o velikosti 500 až 1000 GB. Do vyhledávače zadáme:
externí HDD "500..1000 GB" +2,5"
Poznámka: Tento příklad už je o něco komplexnější než předchozí. Můžete si na něm všimnout kombinování různých logických operátorů.

5. "*"
Hvězdička znamená: tady něco chybí. Hodí se, když víte začátek a konec, ale nevíte, co je mezi tím. Může vás napadnout třeba text písně, ale nevybavíte si od koho je, jak se jmenuje a ještě si nejste jistí nějakým slovem:
"když ti vítr * plachtu"
Poznámka: Uvozovky jsou v tomto příkladě použity záměrně, protože hledáme přesnou frázi (text písně), ve které chybí jedno slovo.

6. "site:", "-site:"
Operátor "site:" slouží k omezení hledání výsledků pouze na konkrétní doménu. Kdybychom například chtěli najít slovo hudba na doméně blog.cz, napsali bychom:
hudba site:blog.cz
Je velice důležité, že mezi "site:" a hledanou doménou není mezera.
Naopak operátor "-site:" znamená, že na dané doméně se nemá hledat.
Poznámka: Při zadání site:www.nejakastranka.cz bude prohledána pouze subdoména www domény 2. řádu nejakastranka.cz, takže pokud chceme prohledat vsechny subdomény, zadáme dotaz ve tvaru: site:nejakastranka.cz.

7. "filetype:"
Může se stát, že budete hledat pouze určitý typ souboru a k tomu slouží právě operátor "filetype:". Pokud budeme hledat prezentaci v PowerPointu, ve které bude něco o kladrubském koni, zadáme:
kladrubský kůň filetype:ppt

8. "define:"
V případě, že hledáte definici internetu, stačí zadat:
define:internet
Poznámka: Funguje také napsat místo "define:" pouze české: "co to je" a Google opět zobrazí definici. Dotaz by tedy mohl vypadat i takto:
co to je internet

9."inurl:", "allinurl:", "intitle:", "allintitle:", "intext:", "allintext:", "inanchor:", "allinanchor:"
Dle mého názoru nepříliš používané operátory, které slouží pro nalezení hledaného slova v URL adrese stránky ("inurl:", "allinurl"), v titulku (názvu) stránky ("intitle:", "allintitle:"), v textu stránky ("intext:", "allintext") a v textu odkazu umístěného na nějaké stránce ("inanchor:", "allinanchor:").
Rozdíl mezi "inurl:" a "allinurl:" je ten, že v případě "inurl:" musí být v URL adrese stránky jen první z hledaných slov, zatímco u operátoru "allinurl:" se musí nacházet všechna hledaná slova v URL adrese stránky. Obdobně je tomu u operátorů týkakících se titulku, textu stránky a odkazů na stránce.
Příklad 1: Hledáme slovo auto v titulku stránky a slovo hatchback kdekoli jinde:
intitle:auto hatchback
Příklad 2: Hledáme slova auto a hatchback v titulku stránky:
allintitle:auto hatchback

10. "related:"
Operátor "related:" slouží k hledání webů s podobnou tematikou. Pokud zadáte:
related:ihned.cz
Google najde další zpravodajské servery.

11. "cache:"
Pomocí operátoru "cache:" lze zobrazit webové stránky v archivu Google.
Pro vysvětlení: Google prochází stránky a jejich kopie k danému datu si ukládá do paměti - archivu Google. Odkazu Archiv si můžete všimnout i při běžném hledání na Google - viz obrázek 5.


Obrázek 5: Archiv Google

Možná si říkáte, k čemu je archiv dobrý. Nejspíš se vám již stalo, že jste si dali mezi oblíbené stránky nějaký odkaz na zajímavý článek, ale když jste si tento článek chtěli přečíst třeba po měsíci, už jste se dozvěděli, že stránka neexistuje. Právě v takové chvíli můžete zkusit zkopírovat do vyhledávacího boxu Google již neexistující adresu stránky a napsat před ni cahce: (opět bez mezery).
Příklad: cache:www.sportovninoviny.cz/motorismus
Pokud budete mít štěstí a Google si vámi hledanou stránku do archivu uložil, můžete si článek ještě přečíst v archivu Google.
Poznámka: Je-li pro vás v článku něco opravdu hodně důležitého, doporučuji si obsah takové stránky zkopírovat nebo si rovnou uložit celou stránku (u většiny internetových prohlížečů: Ctrl+S), protože ani v Google archivu nemusí být stránka věčně.

Pro webmastery

12. "link:"
Operátor "link:" využijí především ti, kteří mají svou webovou stránku a přejí si zjistit, jak úspěšní jsou v budování zpětných odkazů na svoji stránku (linkbuilding) - tedy, operátor "link:" vám řekne, kolik a jakých jiných stránek odkazuje na zadaný web. Zadáte:
link:nejakastranka.cz
Poznámka 1: Při zadání operátoru "link:" platí stejná pravidla jako při zadávání operátoru "site:".
Poznámka 2: Google zobrazuje jen velmi málo odkazujících stránek, proto je lepší pro zjištění počtu zpětných odkazů používat yahoo.com. Toto lze ukázat na jednoduchém příkladu. Zadejte si do Google link:blog.cz a udělejte to stejné na Yahoo. Počet odkazů na Yahoo je podstatně větší.

13. "info:"
Pomocí operátoru "info:" zjistíte, jaké informace Google o zadaném webu může nabídnout. Stačí napsat:
info:nejakastranka.cz
Poznámka: Opět platí stejná pravidla jako u operátorů "site:" a "link:".

Praktické:

14. kalkulačka
Nemáte u sebe zrovna kalkulačku, kalkulačka ve Windows se vám nelíbí a potřebujete rychle spočítat, kolik je:
[(10+5)/20-8*5/9+log 7]?
Stačí napsat do vyhledávání v Google tenhle příklad a zobrazí se:
((10 + 5) / 20) - ((8 * 5) / 9) + log(7) = -2.8493464.

15. převodník měn
Chtěli byste vědět, kolik je 100 Kč přibližně eur? Zadejte:
100 Kč v eurech

16. převodník jednotek
Zrovna jste slyšeli v televizi, že někdo uběhl 20 mil a zajímalo by vás, kolik je to km? Opět stačí do Google zadat:
20 mil v km
a dozvíte se, že: 20 mílí = 32,18688 kilometru.

17. počasí
Pokud si přejete zjistit, jaká je předpověď počasí pro dané město, napište:
počasí Praha

18. čas
Docela praktické je občas také vědět, kolik hodin je právě někde jinde ve světe - napíšete:
time Sydney
Poznámka: Tato funkce není nyní dostupná na českém Google (www.google.cz) a je nutné se dostat na www.google.com, to se provede pomocí odkazu "Google.com in English" v dolní části stránky (viz obrázek 6).


Obrázek 6: Světový čas v Google

19. sportovní výsledky
Pokud hledáte výsledky právě odehraného sportovního utkání, stačí do Google napsat jméno sporotvního klubu - např.: Arsenal.

20. "film:", program kin
Operátor "film:" využijete v případě, že budete hledat kina, která film právě promítají. Jako příklad uvedu film Auta 2:
film:Auta 2 Praha
Pokud zapíšete do Google: program kin Ostrava, zobrazí se program kin v Ostravě.

Formulář pro rozšířené vyhledávání ještě jednou

Nyní bych se ještě vrátila k formuláři pro rozšířené vyhledávání, který nabízí dále volbu jazyka, datum (jak nová je tato stránka), uživatelská práva a region. Tyto podmínky vyhledávání lze bez formuláře pro rozšířené vyhledávání nastavit jen částečně pomocí levého menu vedle výsledků vyhledávání. V levém menu lze specifikovat, jak má být stránka stará, lze omezit jazyk stránek na češtinu. Dále můžete v levém sloupci konkretizovat obsah (obrázky, videa, zprávy...) nebo to, že hledáte stránky pouze s obrázky nebo vysvětlení ve slovníku (slovník nahrazuje operátor "define:" a pokud je definice nalezena, zobrazí se i možnost překladu do nějakého jazyku pomocí Google traslate).


Obrázek 7: Levé menu Google pro přesnější vyhledávání

Hledáním na internetu trávíme spoustu času a občas se nedaří najít to, co skutečně hledáme. Pokud si zvyknete při hledání používat operátory, můžete je různě kombinovat a tím dosahovat rychlejšího a efektivnějšího vyhledávání.


Mohlo by se vám líbit:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Watches Concord Watches Concord | E-mail | Web | 23. října 2012 v 9:30 | Reagovat

These are best used with minimalist outfits, especially dresses or gowns.
http://www.kreplicawatches.com/Watches-Rolex.html

2 bred 11 2012 bred 11 2012 | E-mail | Web | 17. prosince 2012 v 3:39 | Reagovat

fdsf

3 spizikes jordans spizikes jordans | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 3:45 | Reagovat

Sites like the city of Palmyra (a United Nations World Heritage Site), the St. Simon Church in Aleppo or many of the Roman ruins reflect this history. Most of Syria is covered by stony desert, and the entire desert is often referred to as the Syrian Desert, or Syrian-Arabic Desert

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.