Archiv Google

8. listopadu 2011 v 22:22 | autor: Iksí |  IT tipy a návody
O archivu Google jsem se už zmínila v článku Jak vyhledávat na Google efektivně, ale vzhledem k tomu, že tento článek byl především návodem na pokročilé vyhledávání na Google, informace o archivu Google v něm nejspíš trochu zapadly, proto nyní o archivu Google ještě jednou a o něco málo podrobněji.

Při vyhledávání na Google je u většiny odkazů na webové stránky uveden také odkaz "Archiv" (viz obrázek 1). Kliknutím na odkaz "Archiv" se zobrazí snímek stránky v podobě, jak stránka vypadala k určitému datu (viz obrázek 4). Robot Google (tzv. Googlebot) totiž prochází webové stránky a jejich kopie ukládá do paměti - archivu Google. Odkaz "Archiv" ovšem není uvedený u všech odkazů na webové stránky, protože autoři stránek mají možnost říct Googlebotovi, aby si obsah jejich stránky do archivu neukládal.

V současné době (viz obrázek 1) je odkaz na archiv Google oproti minulosti (viz obrázek 2) trochu schovaný a pro jeho zobrazení musíte myší přejet přes zobrazené odkazy, potom se vám zobrazí šipka (viz obrázek 1) a jejím "rozkliknutím" se zobrazí náhled stránky a také odkaz na archiv.


Obrázek 1: Zobrazení odkazu na archiv Google

Obrázek 2: Dřívější zobrazení odkazu na archiv Google

Zobrazit stránky z archivu Google lze pomocí odkazu, který se zobrazuje při vyhledávání na Google, nebo pomocí operátoru "cache:" (bez uvozovek), který se zapíše do pole pro vyhledávání vyhledávače Google (www.google.cz) před webovou adresu hledané stránky.

Příklad: cache:www.sportovninoviny.cz/motorismus (viz obrázky 3 a 4).
Poznámka: Více o operátorech je uvedeno v již zmíněném článku Jak vyhledávat na Google efektivně.

obrázek 3: Vyhledávání stránky v archivu Google

obrázek 4: Stránka nalezená v archivu Google

Archiv Google můžete využít, pokud si například do oblíbených stránek přidáte odkaz na nějaký zajímavý článek, ale po čase, když si budete článek chtít znovu přečíst, zjistíte, že stránka už neexistuje. Pokud si Google vámi hledanou stránku uložil, můžete si hledaný článek přečíst z archivu Google. Nicméně ani v archivu Google nejsou stránky věčně, takže v případě, že jsou pro vás informace v článku z nějakého důvodu důležité, je lepší si obsah takové stránky zkopírovat do nějakého textového editoru pomocí Ctrl+C a uložit nebo si můžete obsah celé stránky uložit přímo v internetovém prohlížeči ve formátu html pomocí zkratky Ctrl+S.


Mohlo by se vám líbit:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mother of the bride dresses mother of the bride dresses | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:14 | Reagovat

Q. What disappears when you stand up?
http://www.yeardress.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.